Ihlamur: Çoğunlukla kış aylarında bal ve limon ile tüketilen ıhlamurun fayları saymakla bitmez. Grip nezle soğuk algınlığına iyi gelir. Boğaz tahrişini yumuşatır. 

Kuşburnu: Özellikle kolesterolü düzenleyen kuşburnu, romatizma ağrılarını keser. C vitamini yüksek olan çay, düzenli kullanımda kan temizliği yapar.

Lavanta: Lavanta çayı daha çok rahatlamak için tercih edilir. Özellikle kişi yorgun, huzursuz, gergin olduğu zamanlar tüketebilir. Aynı zamanda migrene de iyi gelir.

Melisa: Duygu durum bozuklukları başta olmak üzere hazımsızlık, gaz, mide bulantısı, şişkinliğe iyi gelir. Depresyon, kaygı, stres gibi durumlarda kişinin rahatlamasına yardımcı olur.

Papatya: En bilindik özelliği sakinleştirici etkisi olmasıdır. Aynı zamanda iltihap gidericidir, adet söktürücüdür, diyabete iyi gelir, cildi temizler, yaraları iyileştirir, ishale karşı etkilidir.

Karpuz Tezgahı Değil Cephanelik! Karpuz Tezgahı Değil Cephanelik!

Rezene: Sindirim sistemine faydaları saymakla bitmez. Bağırsak hareketlerini düzenler, gaz ve kabızlığa iyi gelir, hazımsızlığa iyi gelir. Yeni annelerin sütünün salgılanmasını sağlar. Uyku kalitesini arttırır.

Yeşilçay: Kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği yeşil çay, bununla birlikte baş ağrısını dindirmede, enfeksiyonlara karşı koruması, tip 2 diyabeti yönetmesi, stresi azaltması da faydaları arasındadır.

Nane çayı: Kış mevsiminde özellikle tercih edilen nane çayı limon ve bal ile de tüketilebilir. İştah açıcı bir etkiye sahiptir. Ağız kokusunu önler. Sindirim sorunlarına da iyi gelir.

Adaçayı: Özellikle balgam söktürücü özelliği ile ön plana çıkar. Bununla birlikte diş sağlığı boğaz ağrısına iyi gelir. Diyabet ve kolesterolü dengede tutar.

Siyah çay: kanser ile mücadele eder. Çayın şekersiz tüketilmesiyle yaşlanmaya karşı etkilidir. Enfeksiyon, hafızanın kuvvetlenmesi, kemiklerin kuvvetlenmesi gibi birçok faydası vardır.

Muhabir: ALİYE GÜLTEKİN