Adana Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından, yaklaşık bir yıl süren soruşturmanın ardından, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirilen operasyona; “Sibergöz-23’ adı verildi.

İ.A. ve adamlarının, ‘Forex yatırımla yüksek kazanç vaadi’ ile sahte yatırım uygulamaları üzerinden, gerçek olmayan kazançları gösterip, binlerce kişiyi tuzağa düşürerek; yaklaşık 30 milyar liralık vurgun yaptığı tespit edildi.

Şebekenin, ‘Meta Trader-4’, ‘Meta Trader-5’ ve ‘Vakıf Capital Yatırım’ adlı mobil uygulamalar ve sabit telefon hatları üzerinden bağlantı kurdukları kişileri, sahte yatırım uygulamaları üzerinden, gerçek olmayan kazançları gösterip, onlardan para talep ederek dolandırdığı ortaya çıktı.

Mardin’de Trafik Kazası: 11 Yaralı Mardin’de Trafik Kazası: 11 Yaralı

Gözaltına alınan 14 kişi, emniyetteki sorgularının ardından serbest kalırken; İ.A. ve 132 kişi de ‘nitelikli dolandırıcılık’, ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’, ‘suçtan elde edilen mal varlığı değerlerini aklama’ suçlamalarıyla adliyeye sevk edildi. İ.A. ile birlikte 74 zanlı, tutuklandı; 72’si de ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakıldı. 

Öte yandan, şüphelilerin suçtan elde edildiği düşünülen 300 milyon değerindeki lüks otomobil ve gayrimenkullere el konulurken, baskın düzenlenen adreslerdeki aramalarda da 2.6 milyon lira ile yüksek miktarda altın ve döviz ele geçirilmişti.

Muhabir: SONER KAN