Sıkılan Gençler Adana’da Yüzerek Serinledi Sıkılan Gençler Adana’da Yüzerek Serinledi

Hayvan hakları savunucuları, Adana Ekoloji platformu öncülüğünde AK Parti'nin "Hayvanları Koruma Kanunu"nda yapmayı planladığı değişikliği protesto etmek için Atatürk Parkında bir araya geldi. Adana Ekoloji Platformu ve Hayvan hakları savunucuları adına basın açıklamasını Sevil Aracı okudu, Aracı “Biz merhamet değil, adalet istiyoruz. Sokakları güvensiz hale getiren çocuk istismarcıları, hayvan katilleridir. Bakımevi açma ve kısırlaştırma zorunluluğu 5199 sayılı kanunun çıktığı 2004 yılından beri uygulanmıyor. Bin 389 belediyenin birçoğunda bakım evi bile yok. Belediyeler kısırlaştırma ve rehabilitasyon görevlerini yapmıyor. Köpekleri dağ başlarına, ormanlara atarak köpek nüfusunun artmasına açlık ve susuzluktan travmatize olmalarına neden oluyorlar” dedi.

Aracı, “22 yıldır barınaklarda türlü şekillerde katliam yaşanırken, şimdi milyonlarca köpeğin hapsedilmesi durumunda, yeterli bakım sağlanacağına, veteriner hekim istihdam edileceğine bize kimse inandıramaz. ‘Lüks barınaklar’ dahi kursanız, en temel haklardan birini tecrit ile ihlal etmiş olacaksınız. Köpekleri, zaten evleri ağzına kadar dolu olan hayvanseverlerin kurtarmasını beklemeniz, hayvanlarla birlikte hayvanseverleri de bir kez daha hedef tahtası haline getirmenizin bir başka örneğidir. Sorumsuzluğunuzun, kanuna aykırı fiillerinizin ve ihmalkarlığınızın yükünü omuzlarımıza yıkamazsınız” diye konuştu.

Çözümün sadece kısırlaştırma olabileceğini vurgulayan AracI, “Dev barınaklar kurmak için ihaleler açtığınız rant devşirme planlarınızı, köpekleri ve hayvanseverleri ezerek hayata geçiremezsiniz. Ormanları ranta açacak toplama merkezleri projeleriyle kimlerin cebini doldurmayı planlıyorsunuz. Barınaklarda yıllardır açlıktan, pislikten, bakımsızlıktan yaşamını kaybeden binlerce köpeğin hesabını yıllardır soranlar olarak yasanın uygulanmasını, etkili kısırlaştırma yapılmalı, sokaklar herkes için güvenli hale getirilmelidir. Çözüm çok açıkken ve yıllardır size dosyalar halinde sunulurken; kısırlaştırma, rehabilitasyon ve yerinde yaşatma uygulanabilecekken, buna ayıracağınız bütçeleri makam arabalarınıza ve şatafatlı aksesuarlarınıza harcadınız. Savurganlığınızın sonuçlarını, köpekleri düşmanlaştırarak örtemezsiniz. İlkesizliğinizin bedelini hayvanseverlere ödetemezsiniz” şeklinde konuştu.

Muhabir: ALİYE GÜLTEKİN