40 yıldan bu yana sadece Adana değil, aynı zamanda çevresindeki 15 ile sağlık hizmeti sunan; Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde ‘hasat’ zamanı. Çeşitli rahatsızlık ve hastalıkları nedeniyle hastanede tedavi gören hastalar, ‘bahçe terapisi’ kapsamında ilkbaharda toprakla buluşturdukları domates, salatalık, fasulye, patlıcan ve kabağın hasadını gerçekleştirdi. Söz konusu terapiyle de hastaların, hayata bağlanmaları, yaşamdan zevk alıp, kendilerini işe yarar hissetmeleri ve çevreyle bağlantı kurmaları sağlanıyor.

TOHUMLAR MEYVE VERDİ

Adana’nın merkez ilçesi Çukurova’ya bağlı Belediye Evleri Mahallesi’nde; 1984 yılında kurulan ve aradan geçen 40 yıllık zaman diliminde sadece Adana’ya değil, çevredeki 15 ile sağlık hizmeti sunan, Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde ‘hasat’ zamanı. Çeşitli rahatsızlık ve hastalıkları nedeniyle hastanede tedavi gören hastalar, ‘bahçe terapisi’ kapsamında ilkbaharda toprakla buluşturdukları tohumların meyvesini aldı.

ONLARI HAYATA BAĞLIYOR

Hastaların, tedavi süreçlerinde önemli bir rol oynadığı gibi onları hayata bağlayan, yaşamdan zevk almasını sağlayan, kendilerini işe yarar hissetmelerine yardımcı olmasının yanı sıra çevreyle bağlantı kurmasını sağlayan; ‘bahçe terapisi’ kapsamında hastane bahçesine ekilen domates, salatalık, patlıcan, fasulye ve kabak ürün verdi. Söz konusu sebzelerin hasadını da hastalar, doktorlarla birlikte yaptı.

“Şakirpaşa Havalimanı’nı Kapattırmayacağız!” “Şakirpaşa Havalimanı’nı Kapattırmayacağız!”

AÇIK ALAN TERAPİ ÜNİTESİ

Hastalara yönelik ‘iş ve uğraş terapisi’ kapsamında; hastane bahçesinde oluşturulan; ‘açık alan terapi ünitesi’nde boy veren sebzelerin ürünlerini toplayan Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi sakinleri, renkli görüntüler oluşturdu. Söz konusu ürünlerin hasadının ardından, yaz dönemi için yeni bitkilerin ekilmesi için de çalışmalara başlandığı bildirildi. Hem hastalar, hem de hasta yakınları bu uygulamadan memnun.

Muhabir: SONER KAN