SONER KAN

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerin birinci yıldönümünde yürekler bir kez daha sarsıldı; gözyaşları sel olup aktı. Saatler 04.17’yi gösterdiğinde; Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Adana’da da hayat durdu.

Depremde hayatını kaybeden 418 kişi, merkez ilçe Çukurova’ya bağlı Güzelyalı Mahallesi’nde yer alan Alpargün Apartmanı’nın enkazında düzenlenen törenle anıldı. Acı, ilk günkü tazeliğini korurken, gözyaşları sel olup altı.

Hedef, Daha Çok Çocuğa Ulaşmak! Hedef, Daha Çok Çocuğa Ulaşmak!

Depremde yerle bir olan ve 96 kişinin hayatını kaybettiği, 14 katlı Alpargün Apartmanı’nın enkazına kandiller yakıldı; ölenler anısına molozların üzerine kırmızı karanfiller bırakılıp, mum dikildi. Kimi depremzedeler, ölen yakınlarının kişisel eşyalarını yine enkaz alanına bıraktı.

Kent protokolü ve siyasilerin de destek verdiği anma etkinliğinde ölen vatandaşların yakınları da birer konuşma yaptı. Söz konusu konuşmalarda yıkılan binalarla ilgili açılan davaların, en kısa sürede sonuçlandırılarak, sorumluların en ağır cezayı alması istendi; ‘adalet’ çağrısı yapıldı. Enkaz alanından; ‘Adalet istiyoruz’ sloganları da yükseldi.

Editör: Soner Kan