Adana’da CHP’li Büyükşehir Belediyesi ile sendika arasındaki ‘toplu iş sözleşmesi’ görüşmelerinden sonuç çıkmadı; ‘arabuluculuk’ sürecinde de uzlaşma sağlanamayınca; işçiler ‘grev’ restini çekti. DİSK, yaklaşık 9 bin 500 işçi için günlük bin 200 liralık yevmiye artışı istedi; CHP’li Büyükşehir Belediyesi buna yanaşmadı. DİSK Adana 1 Nolu Şube Başkanı Ersoy Kalik, “Sürecin bundan sonraki kısmı; Taleplerimizin kabul edilmesi için gerçekleştireceğimiz eylemler ve nihayetinde grev kararımızla sürecek bir yolu açtı” dedi. CHP'li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın, kentin dört bir yanına astırdığı; Maaş ödeyemeyen belediyeden, rekor yatırımlara” ifadesinin yer aldığı pankartlar da dikkat çekiyor.

İŞÇİLERDEN ‘GREV’ RESTİ

Adana Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Adana Su ve Kanalizasyon İşletmesi (ASKİ) Personel A.Ş. bünyesinde çalışan 3 bin; yine belediyeye bağlı Ulaşım A.Ş. de 6 bin 500 olmak üzere toplam 9 bin 500 işçiyi kapsayan, ‘toplu iş sözleşmesi’ sürecinde; CHP’li yönetim ile DİSK arasında anlaşma sağlanamadı. Arabuluculuk sürecinde de uzlaşma çıkmayınca; işçiler ‘grev’ restini çekti.

Büyükşehir Ersoy Kalik

TALEBİMİZDE KARARLIYIZ

DİSK Adana 1 Nolu Şube Başkanı Ersoy Kalik, “Sürecin bundan sonraki kısmı, üyelerimizin taleplerinin gerçekleşmesi için gerçekleştireceğimiz eylemler ve nihayetinde ‘grev’ kararımızla sürecek bir yolu açtı. Sendikamızın iradesi, sürecin ilk günden bu yana üyelerimizin hak ve hukukunu korumak üzerine yoğunlaştı. Sendika olarak tek gündemimiz de bu. Taleplerimizde kararlıyız” ifadesini kullandı.

YÜZDE 30’LUK ZAM TALEBİ

Kalik, “Yaklaşık 30 günlük bir toplu iş sözleşmesi için Adana Büyükşehir Belediyesi ile görüşme sürecimiz oldu. Bizim talebimiz; günlük bin 200 lira yevmiye artışı ve sosyal hakların iyileştirilmesi yönündeydi. Bize ocak ayında yapılacak olan zamla birlikte en düşük işçi maaşı 25 bin liraya yükseltilmesi; nisan ayında yüzde 10’luk bir ek zam yapılabileceği şeklindeydi. Bizim, yüzde 30’luk bir maaş artışı teklifimiz vardı” dedi.

‘GREV’ KARARI ALABİLİRİZ

Uzatmalar da dahil 21 gün süren arabuluculuk sürecinde de uzlaşma sağlanamadığına dikkat çeken Ersoy Kalik, “Hem günlük bin 200 lira yevmiye artışı ve sosyal haklar konusundaki taleplerimizle ilgili anlaşma sağlayamadık. Şimdi önümüzde 60 günlük bir süreç var. Bu süreçte de beklenen anlaşma sağlanamazsa; ‘grev’ kararı alınır ve işçiler olarak greve gideriz. Derdimiz; işçi sınıfının insanca yaşayabileceği bir ücret alması” diye konuştu.

“Adana’ya Bir Kez Gelen Şehrimizden Vazgeçemez” “Adana’ya Bir Kez Gelen Şehrimizden Vazgeçemez”

ABARTI RAKAM İSTEMİYORUZ

Ersoy Kalik, “Sendika olarak, Türkiye’nin iktisadi ve sosyal durumuyla ilgili bir tespit yapıp, buna göre bir talepte bulunuyoruz. Adana ve bölgemizdeki diğer belediyelerde verilen zamlar da ortada. Adana dışındaki diğer şehirlerde belediye işçilerine yapılan zamlar da ortada. Bizim istediğimiz çok yüksek ve abartı rakamlar değil. İnşallah işçi sınıfının, insanca yaşayabileceği bir ücrette anlaşma sağlanır” yorumunu yaptı.

DİKKAT ÇEKEN PANKARTLAR
Öte yandan, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Zeydan Karalar’ın, seçim çalışmaları kapsamında kentin dört bir yanına astırdığı afiş, pankart ve billboardlarda yaptığı propaganda da dikkat çekti.. Karalar, söz konusu pankartlarda; “Mucizenin resmi; 6 kat artan dövize; pandemi ve depreme rağmen, 2019’da gelir bir; borç 4’tü. 2024’te gelir 4; borç bir” ifadesi ile ‘Maaş ödeyemeyen belediyeden, rekor yatırımlara” ifadeleri yer alıyor.

Muhabir: SONER KAN