Adana’da 20 yıldan bu yana taksicilik yapan, 45 yaşındaki Murat Polat, kendisine telefonla ulaşıp Mersin’den Adana’ya ilaç getirmek için 4 bin lira karşılığı anlaşan bir kişinin, hesabına 180 bin lira yatırıp, “Biz gelemiyoruz. Siz bu paranın 4 bin lirasını çekin, geri kalanı da hastanenin hesabına yatırın” sözüne itibar etmedi. Daha önce polisin, kendilerine bu tür olaylarla ilgili yaptığı uyarıları dikkate alan Polat, bunun bir dolandırıcılık olabileceği ihtimali üzerine soluğu emniyette aldı. Polis, paranın izini sürdü ve zanlıların, Şırnak’ın Cizre ilçesinde bir esnafı 180 bin lira dolandırıp, parayı da Polat’ın hesabına yatırıp, onun da kendi hesaplarına parayı transfer etmesi için Murat Polat’ı farkında olmadan bir tuzağa çektikleri ortaya çıktı. Para sahibine teslim edilirken, polis de dolandırıcıların peşine düştü. Taksici Murat Polat, “Bu tuzağa düşmeyin. Hesabınıza gelen yüklü miktarda parayı, bir başkasının hesabına yatırıp da dolandırıcılığa ortak olmayın. Hemen polise gidin” uyarısında bulundu.

İLAÇ SEVKİYATI YALANI

Olay, 20 Mayıs’ta merkez ilçe Yüreğir’e bağlı PTT Evleri Mahallesi’nde yaşandı. İddiaya göre; mahalledeki taksi durağını arayıp, burada telefonla 20 yıldan bu yana taksicilik yapan Murat Polat ile bağlantıya geçen bir kişi, kendisini eczacı olarak tanıtıp, Mersin Şehir Hastanesi’nde ilaç alınıp, Adana’ya getirileceğini belirtip, bu konuda kendisine fiyat verilmesini istedi. Polat da 4 bin lira teklif edince; taraflar anlaştı.

180 BİN LİRALIK ALTIN

Aynı dolandırıcı, bu kez Şırnak’ın Cizre ilçesinde kuyumculuk yapan S.İ. (32) ile yine telefonla bağlantıya geçti. Kendisini ‘hakim’ olarak tanıtan şahıs; “Annem rahatsız. Acil paraya ihtiyacımız var. Şu anda elimde 180 bin liralık altın var. Siz eleman gönderip, altını teslim alın. Parayı da vereceğim IBAN adresine acilen yatırmanız lazım. Annemin tedavisi için gerekli” dedi. Kuyumcu bu yalana inandı.

Karpuzlar Yola Döküldü, Yol Kayak Pistine Döndü Karpuzlar Yola Döküldü, Yol Kayak Pistine Döndü

‘HAKİM’ OLMASINA GÜVENDİ

S.İ., karşısındakinin hakim olmasına güvenip, altınları teslim almadığı halde 180 bin lirayı, kendisine verilen banka hesabına yatırdı. Ancak söz konusu hesap, dolandırıcının daha önce bağlantı kurduğu Murat Polat’ın hesabıydı. Her şeyden habersiz olan Polat, söz konusu şüpheli ile ikinci kez temas kurdu. Zanlı, Polat’a; “İşyerinde bir sorun çıktı. Siz gidip ilacı teslim alın. Paranın 4 bin lirasını alıp, kalanını da vereceğimiz hesaba yatırın” dedi.

ŞÜPHELENDİ; EMNİYETE GİTTİ

Daha önce Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Dolandırıcılık Büro Amirliği’nin bu tür dolandırıcılık olayları hakkında bilgilendirdiği Murat Polat, söz konusu para transferi ve yapılan işlemi şüpheli buldu. Kendisiyle telefonla bağlantı kuran kişinin dolandırıcı olduğunu düşünen Polat, soluğu da emniyette aldı. Hesabındaki parayı da bankadan çekip, yine polise teslim etti.

POLİS PARANIN İZİNİ SÜRDÜ

Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, paranın izini sürdü ve dolandırıcılığı da deşifre etti. Taksici Murat Polat’ın dikkati ve polisin yürüttüğü soruşturma; bir esnafın dolandırılmasını da önledi. Şırnak polisi, olayla ilgili kapsamlı bir soruşturma başlatırken, Polat’ın teslim ettiği para da tutanakla kayıt altına alındı; sonra da Şırnak’taki kuyumcu S.İ.’nin kendi hesabına gönderildiği öğrenildi.

BİZE TEHDİTLER SAVURDULAR

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Murat Polat, “Hesabımıza para gönderilip, sonra bu parayı bir başka hesaba aktarmamızı istemelerini şüpheli bulduk. Zaten polis de bize bu tür dolandırıcılık olaylarıyla ilgili olarak sürekli bilgilendirici mesajlar atıyordu. Bunun da yine bir dolandırıcılık olabileceğini düşündük. Bizi arayan kişi, paranın hemen hesaba yatırılması, aksi takdirde hakkımızda suç duyurusunda bulunacaklarını tehdidini savurdu” diye konuştu.

BU TUZAĞA DÜŞMEYİN

Polat, “Biz de tehditlere aldırış dahi etmeden, emniyete geldik. Buradaki arkadaşlarımıza durumu izah ettik. Paranın da Şırnak’ın Cizre ilçesinde dolandırılan bir kuyumcuya ait olduğu ortaya çıktı. Bizim hesabımızı da feyk hesap olarak kullanmışlar. Bir başka insanın canı yanmasın diye biz de parayı polise teslim ettik. Bu konuda tüm meslektaşlarımızı uyardık. Bu tür olaylara kanmasınlar. Başkasının hesabına para aktarmayıp, direkt polise gitsinler” dedi.

Muhabir: SONER KAN